29 marzec 2024

Beata Merenda została wojewódzką inspektorką ochrony środowiska

zdjęcie: Beata Merenda została wojewódzką inspektorką ochrony środowiska / pixabay/2249378
Beata Merenda została powołana na funkcję wojewódzkiej inspektorki ochrony środowiska, zacznie ją pełnić od 2 kwietnia br. Zapowiedziała, że jednym z najważniejszych problemów, którymi zamierza się zająć, są nielegalne składowiska odpadów na terenie Dolnego Śląska.
REKLAMA

Podczas piątkowej konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Marek Awiżeń poinformował o zmianach na stanowisku wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Powiedział, że po trwającej ok. miesiąca procedurze "odwołany został pan Mariusz Wojewódka, zaś powołana będzie pani Beata Merenda".

"Praktyk z wiedzą naukową, która aktualnie też zajmuje się audytem dotyczącym właśnie tych spraw z ramienia wojewody. Także osoba, która jak najbardziej jest odpowiednia na to miejsce. Więc mam nadzieję, że od dzisiaj już jesteśmy w stanie kontrolować, pilnować tego, co napływa na Dolny Śląsk, tego, w jaki sposób są odpady składowane" - powiedział wojewoda dolnośląski Marek Awiżeń.

To właśnie kwestia składowania odpadów zdominowała piątkową konferencję. O potrzebie zrobienia audytu w tej sprawie mówił m.in. szef dolnośląskich struktur PO Michał Jaros i towarzyszący mu radni sejmiku Monika Włodarczyk i Wojciech Bochnak.

"Jesteśmy w rakim momencie, w którym wymagana jest od nas, też od koalicji rządzącej, pewna odpowiedzialność za to, co się dzieje na Dolnym Śląsku. (...) Niestety, jeśli chodzi o nielegalne składowiska dzisiaj nie wiemy, z jaką skalą się mierzymy" - powiedział Michał Jaros.

Beata Merenda zacznie pełnić swoją funkcję od 2 kwietnia. Podczas konferencji prasowej podkreśliła, że gospodarka odpadami "to zadania bardzo mocno priorytetowe dzisiaj i wiemy, że stoimy przed ogromnym wyzwaniem".

"Te zagadnienia gospodarowania odpadami wymagają zweryfikowania, przeanalizowania, uporządkowania. Uporządkowania systemowego. Jest to zagadnienie bardzo trudne, które będzie wymagało z pewnością współpracy wszystkich organów zaangażowanych w ochronę środowiska oraz wszystkich służb, które podejmują takie działania na rzecz właściwej gospodarki odpadami" - powiedziała Beata Merenda.

Podczas konferencji poruszona została też kwestia zanieczyszczenia Odry i konieczności zastosowania środków zapobiegawczych, aby uniknąć powtórki katastrofy ekologicznej z 2022 roku.

Beata Merenda jest absolwentką ochrony środowiska na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. Studiowała też m.in. na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej i na dwóch kierunkach w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Do 2023 r. pełniła funkcję głównej specjalistki w wydziale inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Jest także członkinią zespołu analiz w dolnośląskim urzędzie wojewódzkim, gdzie zajmuje się audytem gospodarki odpadami.(PAP)

autor: Michał Torz

mt/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ząbkowice Śląskie
1.3°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 19:59
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ząbkowicach

kiedy
2024-04-23 19:00
miejsce
Ząbkowickie Centrum Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 20:00
miejsce
Ząbkowickie Centrum Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-28 18:00
miejsce
Ząbkowickie Centrum Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-25 19:00
miejsce
Ziębickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany