Nie każda pomoc trafia we właściwe ręce, kamienieccy policjanci zatrzymali oszusta, który żerował na ludzkiej dobroci
W okresie od listopada ubiegłego roku aż do maja bieżącego roku, 45-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego z dobrego serca wielokrotnie udzielał pomocy finansowej rzekomo potrzebującemu znajomemu. Mężczyzna ten, jak zapewniał, był bezdomny, nie miał pieniędzy na życie, opłacenie rachunków, a także podjął decyzję o leczeniu. Pokrzywdzony, wzruszony historią kolegi, chciał pomóc. Przelewał środki, które miały służyć przetrwaniu i rehabilitacji.
Nie był to jednorazowy impuls. Przekonany, że ratuje drugiego człowieka, przez ponad pięć miesięcy udzielał wsparcia, wierząc, że to, co robi, jest słuszne. W wyniku perfidnej manipulacji mieszkaniec powiatu ząbkowickiego przelał 45-latkowi niemal 21 tysięcy złotych. Liczył, że pieniądze zostaną zwrócone, a znajomy wyjdzie na prostą. Niestety rzeczywistość okazała się zupełnie inna.
Po pewnym czasie zaczęły pojawiać się wątpliwości. Historie zaczęły się powtarzać, argumenty stawały się coraz bardziej emocjonalne i naciągane, a zobowiązania wciąż niespłacone. Jak się okazało, rzekomy bezdomny nie tylko nie był w dramatycznej sytuacji życiowej, ale od początku działał z pełną premedytacją, chcąc wyłudzić jak największą kwotę pieniędzy, wykorzystując zaufanie pokrzywdzonego.
Zgłoszenie trafiło do Komisariatu Policji w Kamieńcu Ząbkowickim, gdzie funkcjonariusze niezwłocznie podjęli działania. W wyniku szybkiej i skutecznej pracy operacyjnej, w ciągu kilku dni ustalili miejsce pobytu i zatrzymali 45-letniego mieszkańca Częstochowy. Mężczyzna usłyszał już zarzuty oszustwa i będzie odpowiadał przed sądem. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
Ta sprawa jest kolejnym dowodem na to, że nie każda historia, którą ktoś nam opowiada, musi być prawdziwa, nawet jeśli brzmi dramatycznie i dotyka najczulszych strun naszej wrażliwości. Oszuści coraz częściej posługują się emocjami, współczuciem, troską, chęcią niesienia pomocy. Ich celem jest zmanipulowanie i uzyskanie korzyści majątkowych kosztem innych.
Pamiętajmy, że dobroć to cnota, ale nie może iść w parze z naiwnością. Bądźmy ostrożni:
- w kontaktach osobistych i online nie ufajmy bezgranicznie nowo poznanym osobom,
- nie pożyczajmy pieniędzy bez pewności co do intencji drugiej strony,
- nie dokonujmy opłat za kwatery lub zakupy w niepewnych serwisach bez sprawdzenia opinii i wiarygodności ofert,
- nie podejmujmy decyzji pod wpływem emocji, szczególnie jeśli wiąże się to z przekazywaniem pieniędzy.
Zbliżający się okres wakacyjny oraz długie weekendy to również czas, w którym zwiększa się liczba wyłudzeń i oszustw. Atrakcyjna oferta noclegu, nieoczekiwany telefon od „znajomego z przeszłości” czy dramatyczna historia przesłana przez komunikator, to mogą być próby oszustwa.
Ząbkowicka Policja przypomina: ufność to piękna cecha, ale musi być podszyta ostrożnością i rozsądkiem. Bądźmy razem bezpieczni.
podkom. Katarzyna Mazurek
Oficer Prasowy
Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich
tel. 608 086 826