Pamiętaj! Wchodząc na zamarznięte zbiorniki wodne, zawsze ryzykujesz życiem!
Co roku zimą służby ratunkowe borykają z tym samym problem, czyli nieostrożność osób wchodzących na zamarznięte zbiorniki wodne. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne. Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Jednak p omimo ciągłego ostrzegania i informowania, nie brakuje osób, które bagatelizują zagrożenie i ślizgają się na zamarzniętych akwenach, spacerują lub łowią na nich ryby . Większość takich zdarzeń, ma finał w szpitalu z uwagi na silne wychłodzenie organizmu czyli hipotermię. Nierzadko dochodzi do trwałych uszczerbków na zdrowiu. Osoba, pod którą załamie się lód, ma bardzo mała szanse, aby wydostać się z wody o własnych siłach. Będąc świadkiem takiej sytuacji, należy wezwać służby, ponieważ samodzielna pomoc może prowadzić do potencjalnego niebezpieczeństwa. Już po około 3 minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
Dlatego jeżeli zauważysz osobę tonącą:
- W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe dzwoniąc pod bezpłatny numer 112.
- Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów.
- Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
- Nie podawaj ręki osobie która jest w przeręblu. Jeśli masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej zwody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
- Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
- Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie, ciepłe (nie gorące) i bezalkoholowe płyny do picia.
Dodatkowo kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Wyposażmy młodsze pociechy w kartkę w wewnętrznej kieszeni kurtki, z ważnymi numerami telefonów a przede wszystkim uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.
asp. szt. Katarzyna Mazurek
Oficer Prasowy
Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich
tel. 608 086 826