Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu jako przyczyna zdarzeń drogowych

fot. KPP w Ząbkowicach Śląskich
Wczoraj po godzinie 19 na skrzyżowaniu drogi K8 z miejscowością Zwrócona doszło do zderzania samochodu Opel Tigra z pojazdem Volkswagen Crafter. Na drodze przez dłuższy czas ruch odbywał się wahadłowo. Przypominamy, że nieustąpienie pierwszeństwa jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, zaraz po przekroczeniu dozwolonej prędkości. Skutki takich zdarzeń mogą być tragiczne.
REKLAMA

W dniu 25 marca po godzinie 19 policja dostał informacje, że na drodze K8 przy skrzyżowaniu z drogą prowadząca do miejscowości Zwrócona doszło do wypadku. Skierowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że 29-letnia kierująca samochodem Opel Tigra wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpiła pierwszeństwa jadącemu z naprzeciwka 51-letniemu kierującemu Volkswagenem Crafter. Kierujący byli trzeźwi i na szczęście nikt nie odniósł ciężkich obrażeń, jednak to zdarzenia powinno być przestroga dla kierujących.Skutki takich zdarzeń mogą być tragiczne.

Przypominamy, że nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Dochodzi do nich często podczas włączania się do ruchu. Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków, lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

  • na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
  • na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
  • na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
  • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów.

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość, z jaką on się porusza.

Kierowcy często nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo, także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

asp. szt. Katarzyna Mazurek
Oficer Prasowy
Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich
tel. 608 086 826

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ząbkowice Śląskie
1.3°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 19:59
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ząbkowicach

kiedy
2024-04-23 19:00
miejsce
Ząbkowickie Centrum Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 20:00
miejsce
Ząbkowickie Centrum Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-28 18:00
miejsce
Ząbkowickie Centrum Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-25 19:00
miejsce
Ziębickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany