16 styczeń 2024

Sąd zdecydował, że nieletni nie dopuścili się rozboju w sklepie

zdjęcie: Sąd zdecydował, że nieletni nie dopuścili się rozboju w sklepie / pixabay/905481
16-latek odpowie za pobicie i za wykroczenie, jakim jest zabór mienia. 16-latka odpowie za znieważenie ekspedientki - tak zdecydował sąd rodzinny w Oleśnicy. Policja wcześniej zakwalifikowała ten czyn jako rozbój.
REKLAMA

W piątek po godz. 22. Do jednego ze sklepów w Oleśnicy weszła 16-latka i chciała kupić napój energetyczny. Personel zażądał od niej dowodu tożsamości, bo od 1 stycznia takie napoje można sprzedawać tylko osobom pełnoletnim. Nastolatka zareagowała słowną agresją - wyzwiskami wobec ekspedientki.

Personel placówki wezwał policję. Następnie do środka wszedł 16-letni chłopak, który zaatakował ekspedientkę i jej męża m.in. mężczyznę kopał i uderzał jego głową o kolano. Całość została nagrana przez monitoring sklepowy. Uciekając, nastolatek zabrał piwo, dlatego był przez policję podejrzewane o rozbój.

W sobotę policja zatrzymała zarówno nastolatków, jak i dwie dorosłe osoby, które były podejrzewane o pomocnictwo w tym rozboju - w czasie incydentu były za zewnątrz sklepu. Niepełnoletnia dziewczyna w ogóle nie trafiła do policyjnej izby dziecka. 16-latek spędził w niej dobę, ponieważ na niedzielnym posiedzeniu sąd zdecydował, by go zwolnić.

Rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Sylwia Jastrzemska poinformowała we wtorek, że Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Oleśnicy zdecydował, że nastolatkom nie zostanie postawiony zarzut rozboju.

Wyjaśniła, iż sąd postanowił, że 16-latek odpowie za pobicie mężczyzny i kobiety, przy czym biegły lekarz ocenił, iż w przypadku poszkodowanych doszło do rozstroju organizmu poniżej siedmiu dni. Chłopak odpowie też za wykroczenie, jakim jest zabór mienia, a w jego przypadku piwa o wartości 4,60 zł.

Natomiast w przypadku nastolatki sąd zdecydował, że odpowie ona za znieważenie ekspedientki i naruszenie jej nietykalności cielesnej.

"Sąd rozpoczął dziś postępowanie wobec obojga nieletnich i zdecydował o dopuszczeniu dowodu z opinii opiniodawczego zespołu specjalistów sądowych. Po to, by biegli się wypowiedzieli, co do tego, jaką osobowość mają te osoby nieletnie. W jakim zakresie przejawiają zachowania dysfunkcyjne, czy przejawiają demoralizację, czy ona postępuje u tych osób, czy mogą to biegli ocenić" - powiedziała rzecznik sądu.

Rzecznik poinformowała, że wobec obojga tych nieletnich sąd stosował wcześniej środki wychowawcze w innych sprawach.

W przypadku chłopaka środki wychowawcze "miały związek z jego sytuacją szkolną". Obecnie trwa też postępowanie przed sądem dla nieletnich w sprawie zniszczenia mienia i w związku z tą sprawą jest on pod nadzorem sądowego kuratora. Natomiast dziewczyna otrzymała od sądu upomnienie – jak powiedziała sędzia - "w stosunku do nieletniej było to zdarzenie incydentalne" i nie podała szczegółów sprawy.

Rzecznik podkreśliła, że sąd w każdej chwili może podjąć w swym postępowaniu decyzję, którą uzna za właściwą z przede wszystkim punktu widzenia dobra tych osób nieletnich.

"Dominującą przesłanką, którą w swym postępowaniu będzie stosował sąd, jest zapobieżenie dalszej demoralizacji tych osób nieletnich, bo nie ulega wątpliwości, że materiał zgromadzony w sprawie może wskazywać na to, że te osoby taką demoralizację mogą przejawiać" - powiedziała sędzia.

Wyjaśniła, że sąd może zastosować tymczasowe środki wychowawcze, jak np. nadzór kuratora sądowego czy środek izolacyjny, jakim jest pobyt w młodzieżowym ośrodku wychowawczym.

Rzecznik poinformowała, że z przepisów Kodeksu karnego wynika, że z powodu tej kwalifikacji czynu nastolatki nie mogą odpowiadać jako osoby dorosłe - mogłyby, gdyby ich czyn został zakwalifikowany jako rozbój.

"Tam jest wymieniony katalog przestępstw, jeżeli można rozważać (odpowiedzialność jak dorosłych - PAP). I jeśli charakter czynu nie odpowiada temu katalogowi, to sąd nie może rozważać takiej możliwości. To nie są czyny, które kwalifikują do tego rodzaju postępowania (bójka, zabór mienia, znieważenie i naruszenie nietykalności - PAP)" - powiedziała sędzia.

Dziewczyna i chłopak skończą 17 lat w maju i czerwcu br.

Policja już wcześniej informowała, że jeśli nastolatkom nie zostanie postawiony zarzut rozboju nie będzie też można postawić zarzutu pomocnictwa w rozboju dwóm osobom dorosłym zatrzymanym w tej sprawie.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ząbkowice Śląskie
1.3°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 19:59
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ząbkowicach

kiedy
2024-04-23 19:00
miejsce
Ząbkowickie Centrum Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 20:00
miejsce
Ząbkowickie Centrum Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-28 18:00
miejsce
Ząbkowickie Centrum Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-25 19:00
miejsce
Ziębickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany