27 luty 2024

Do czerwca zamknięta trasa do Wodospadu Szklarki w Karkonoszach

zdjęcie: Do czerwca zamknięta trasa do Wodospadu Szklarki w Karkonoszach / pixabay/2849458
Z powodu odkrycia kolejnych niewybuchów z czasów II wojny światowej do końca czerwca zamknięta jest piesza trasa i szlak do Wodospadu Szklarki w Karkonoszach. Turyści muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w zeszłym roku wydobyto na tym terenie 38 tys. pocisków.
REKLAMA

Zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Szklarska Poręba Jakub Tomza w rozmowie z PAP przekazał we wtorek, że na tym terenie interwencyjnie działał w poniedziałek patrol wojskowy jednostki saperów z Bolesławca.

"Woda w trakcie roztopów wypłukała kilka pocisków i wezwaliśmy interwencyjnie patrol. Saperzy przeszukali teren i podjęli znalezione pociski. Nie było ich wiele, zaledwie kilka, ale pamiętamy, że w zeszły roku również zaczęło się od takiego niewielkiego znaleziska i ostatecznie wydobyto 38 tys. sztuk. Dlatego nadleśniczy podjął decyzję o czasowym zamknięciu drogi i trasy do Wodospadu Szklarki" - powiedział PAP Tomza.

Wyjaśnił, że w sumie niedostępna jest ta najbardziej popularna trasa do wodospadu prowadząca od betonowego mostu w górę, ale również i trasa do Michałowic aż do drogi pod reglami. W sumie do końca czerwca zamknięto około 200 hektarów w lesie.

"Ustaliliśmy taki termin, bo różnie bywa z końcem zimy w górach. A dopiero po roztopach będzie można sprawdzić dokładnie ten teren. Zrobi to specjalistyczna, prywatna firma, bo wojskowi saperzy reagują tylko w sytuacjach nagłych. My chcemy sprawdzić, czy nie ma podobnych składów, jaki odkryto w zeszłym roku" - powiedział zastępca nadleśniczego.

Przypomniał, że w sierpniu 2023 roku opady deszczu wypłukały kilkanaście pocisków i gdy zaczęto sprawdzać teren, znaleziono wielki skład utworzony po II wojnie światowej przez Armię Czerwoną. W sumie wywieziono z niego ponad 38 tys. sztuk niewybuchów.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ząbkowice Śląskie
1.3°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 19:59
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ząbkowicach

kiedy
2024-04-23 19:00
miejsce
Ząbkowickie Centrum Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 20:00
miejsce
Ząbkowickie Centrum Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-28 18:00
miejsce
Ząbkowickie Centrum Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-25 19:00
miejsce
Ziębickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany