Ząbkowice Śląskie: miasto na Przedgórzu Sudeckim
Halicki/CC BY-SA 3.0 PL DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed. en
Zapraszamy do Ząbkowic Śląskich, miasta położonego na Południu Dolnego Śląska! Zrelaksuj się nad Budzówką, lewym dopływem Nysy Kłodzkiej, i poczuj spokój otaczającej przyrody.
REKLAMA
Tego szukamy w Ząbkowicach Śląskich
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Ząbkowice Śląskie, praca Ząbkowice Śląskie, pogoda Ząbkowice Śląskie, express miejski Ząbkowice Śląskie, spotted Ząbkowice Śląskie, bank spółdzielczy Ząbkowice Śląskie.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Ząbkowicach Śląskich, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.
Fakty Twoje Miasto Ząbkowice Śląskie
Ząbkowice Śląskie wyrosły w drugiej połowie XIII wieku, obok starożytnej słowiańskiej osady targowej Sadlno, istniejącej już w 1207 r. Przez Sadlno przebiegał szlak handlowy, łączący bezpośrednio Śląsk z Czechami (szlak bursztynowy), co stanowiło istotny czynnik w powstaniu miasta położonego nieco wyżej. W 1297 r. Ząbkowice otrzymały pierwsze przywileje, takie jak prawo mili oraz uprzywilejowanie do składowania soli i ołowiu (przywilej ten nadany został w 1298 r.). Miasto zostało także otoczone solidnymi murami obronnymi. W początkach XIV wieku wzniesiono pierwszy murowany ratusz, wokół którego powstały sukiennice, liczne kramy, oraz warowny zamek.
W 1428 r. Ząbkowice Śląskie padły ofiarą najazdu husytów, którzy spalili część budynków, włączając w to kościół farny i dominikański, a także znacząco zniszczyli miejskie mury obronne. Niemniej jednak nie zdołali zdobyć zamku. W 1456 r. król Czech, Władysław Pogrobowiec, przekazał Ziębice i Ząbkowice Śląskie w dziedziczne posiadanie Jerzemu z Podiebradu.
W 1466 r. na Jerzego spadła klątwa papieża Pawła II, co zapoczątkowało działania wojenne na Śląsku pomiędzy najemnikami Wrocławia a wojskiem czeskim.
Podczas konfliktu miasto doznało poważnych zniszczeń. W 1468 r. podczas marszu w kierunku Wrocławia wojska węgierskie dokonały grabieży i spustoszyły Ząbkowice Śląskie. Dwadzieścia lat później w ramach wyprawy na księstwo głogowskie wojska węgierskie ponownie wkroczyły do Ząbkowic Śląskich. Po kilku miesiącach oblężenia zamek został zdobyty i zniszczony. Koniec walk nastał po śmierci Korwina w kwietniu 1490 r.
Dla zniszczonych i zubożałych Ząbkowic Śląskich rozpoczął się okres długotrwałej odbudowy. Okres ten był szczególnie korzystny podczas rządów Karola I Podiebrada. Książę ten przeniósł stolicę księstwa z Ziębic do Ząbkowic Śląskich i przystąpił do odbudowy zrujnowanego miasta. Zbudowano nowe mury obronne, odbudowano Bramę Kłodzką, przebudowano bramy Ziębicką, Wrocławską i Świdnicką, a także wzniesiono nowy zamek.
Podczas panowania Karola I miasto otrzymało potwierdzenie istniejących uprawnień, a rozwój budownictwa miejskiego został objęty szczególnym patronatem. Niektóre z kamienic wybudowanych w tamtym okresie, po kilku modyfikacjach, przetrwały do dzisiejszych czasów. Nastąpił również udany rozwój handlu i rzemiosła.
Ząbkowice Śląskie doświadczyły tragicznych konsekwencji w wyniku wojny trzydziestoletniej. Po wielokrotnych przemarszach wojsk cesarskich i szwedzkich miasto, które zostało odbudowane w XVI wieku, ponownie zostało zniszczone. Po oblężeniu i licznych pożarach przetrwało około 100 mieszkalnych domów. Zniszczenia tej wojny spowodowały długoletnie zahamowanie rozwoju Ząbkowic Śląskich, które do końca XIX wieku były niewielkim prowincjonalnym miasteczkiem.
W kwietniu 1858 roku miasto nawiedził ogromny pożar, który zniszczył wiele budynków w najstarszej, zabytkowej części, w tym renesansowy ratusz, kościół parafialny i przylegająca dzwonnica. Na rynku pozostały jedynie trzy domy.
Na szczęście druga połowa XIX wieku przyniosła rozwój gospodarczy dla całego Śląska, a Ząbkowice Śląskie zostały szybko odbudowane. W tym okresie stały się dobrze rozwiniętym ekonomicznie i nowoczesnym miastem prowincjonalnym, liczącym w 1939 r. ponad 11 000 mieszkańców. Powstały pierwsze niewielkie zakłady przemysłowe, takie jak fabryka mebli i wytwórnia kapeluszy, a także nowe linie kolejowe i istotne udogodnienia komunalne. Druga wojna światowa nie przyniosła tu zniszczeń.
Po wojnie zgodnie z postanowieniami Konferencji Poczdamskiej miejscowa ludność śląska została wysiedlona do Niemiec, a na ich miejsce sprowadzeni zostali osadnicy z Polski centralnej i Kresów Wschodnich. Wówczas zmieniono nazwę miasta na obecną – Ząbkowice Śląskie. Z uwagi na bogactwo historii, kultury oraz interesujące zabytki miasto i gmina stanowią jedno z fascynujących miejsc na Dolnym Śląsku.
Jeśli jesteś ciekaw aktualnych danych statystycznych, kliknij tutaj.
PRZECZYTAJ JESZCZE